بلاگ

بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ چیست؟ انواع و روش اجرای آن

بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ چیست

بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ یک استراتژی است که مستلزم آن است که یک برند به مشتریان فعلی خود برای توصیه یک شرکت به دوستان، خانواده و مشتریان جدید برای پیوستن به پایگاه مشتریان شرکت پاداش دهد. این به دستیابی به مشتریان بیشتر، بهبود حفظ مشتری، تعامل و شهرت برند کمک می کند.در این مقاله، اهمیت بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ، انواع، مزایا و نحوه عملکرد آن را بررسی خواهیم کرد. ما همچنین بازاریابی وابسته و ارجاع را مقایسه می کنیم، راهنمای نحوه ایجاد یک برنامه ارجاع موفق را معرفی می کنیم و آن را در استراتژی ارجاع پیاده می کنیم. با نظرکده همراه باشید.

چرا بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ مهم است؟

برای رسیدن به اهداف هوشمندانه و افزایش پایگاه مشتری، بازاریابان به دنبال رویکردهای موثر هستند. بازاریابی ارجاعی به رشد سریع و در حجم زیاد سرنخ های با کیفیت کمک می کند. برندها ارجاع دریافت می‌کنند، با ارزش‌ترین مشتریان احتمالی که به یک برند وفادار می‌مانند و خریدهای بزرگ می‌کنند. با توجه به رسانه های اجتماعی امروزه ، 78 درصد از بازاریابان B2B اذعان دارند که برنامه های ارجاع به رشد سرنخ های با کیفیت بالا کمک می کند.

شرکت‌ها با تبدیل مشتریان به تبلیغات دهان به دهان برندها، حجم مشتریان بالقوه را افزایش می‌دهند، هزینه هر سرنخ را کاهش می‌دهند، اعتبار و اعتماد ایجاد می‌کنند و وفاداری مشتری را بهبود می‌بخشند. اعتماد همچنین ROI بالایی را برای یک نام تجاری به ارمغان می آورد. یکی از مزایای اصلی برنامه های ارجاع این است که آنها نیازی به هزینه اضافی ندارند اما به طور موثر چشم اندازهای جدیدی ایجاد می کنند.

این تکنیک بازاریابی یکی از مؤثرترین و سریع‌ترین روش‌ها برای هدایت مشتریان بالقوه به وب‌سایت‌های برندها است. علاوه بر این، به افزایش ترافیک ارگانیک کمک می کند. این استراتژی به ویژه برای استارتاپ هایی که به تازگی شروع به جمع آوری پایگاه مشتریان خود کرده اند مفید است.

اکنون که اهمیت ارجاعات را می دانید، اجازه دهید به بخش بعدی برویم تا نحوه عملکرد استراتژی را بررسی کنیم.

بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ چگونه کار می کند؟

این رویکرد بر اساس تبلیغات مشتریان موجود کار می کند. برندها از مشتریان خود می خواهند که محصولات خود را توصیه کنند و دوستان خود را معرفی کنند. این شرکت ها به عنوان پاداش، هدایای جذابی را به مشتریان ارائه می کنند. برنامه های ارجاع را می توان به اشکال مختلف ارائه کرد. اکثر کسب‌وکارها سرنخ‌هایی را برای پر کردن فرمی که در آن افرادی را که می‌خواهند ارجاع دهند ذکر می‌کنند، ارائه می‌دهند.

اعتماد اساس روابط برند و مشتری است و مشتریان وفادار نیروی محرکه استراتژی هستند. آنها شرکت ها را تبلیغ می کنند و مشتریان شما را افزایش می دهند. همانطور که می دانید بازاریابی دهان به دهان موثرترین رویکرد است زیرا توصیه های دوستان معتبرترین منبع اطلاعات در هنگام خرید است. به طور دقیق، 92٪ از مردم می گویند که به توصیه های افراد نزدیک خود تکیه می کنند.

این روند واضح است، بنابراین زمان آن است که انواع ارجاعات را معرفی کنیم. شما به این اطلاعات نیاز دارید تا بفهمید کدام یک از آنها با هدف تجاری شما سازگار است.

انواع بازاریابی ارجاعی

ارجاعات برای هر دو طرف سودمند است و به آنها اجازه می دهد برنده شوند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که انواع مختلفی وجود دارد که نتایج متفاوتی را به همراه دارد. بیایید هر یک از آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

 • ارجاعهای مستقیم: اگر می خواهید شرکت خود را به روشی مقرون به صرفه تبلیغ کنید، این نوع یک انتخاب عالی است. این رویکرد به این معنی است که از مشتریان خود برای تبلیغات دهان به دهان و ارجاع درخواست کنید. از آنجایی که 92 درصد از مصرف کنندگان به توصیه ها متکی هستند، ارجاع مستقیم با ارزش ترین منبع مشتریان جدید است. همچنین می توانید استخدام یک سفیر برند برای معرفی شرکت خود به مخاطبان گسترده تر و مشاهده نتایج قابل مشاهده در تعداد مصرف کنندگان جدید و درآمد را در نظر بگیرید.
 • ارجاعات ایمیل: قدرت بازاریابی ایمیلی را نمی توان دست کم گرفت زیرا تعداد کاربران فعال ایمیل به 4 میلیارد نفر می رسد. 64 درصد از بازاریابان برای دسترسی به مشتریان خود به کمپین های ایمیلی روی می آورند. با ایمیل مارکتینگ، برندها می توانند در مورد تبلیغات، مشارکت پشتیبانی، به روز رسانی راه اندازی محصول و برنامه های ارجاع اطلاع دهند. برای افزایش سطح تعامل، شرکت ها اغلب خبرنامه ایمیل می فرستند.
 • ارجاعات از نظرات: نظرات محصول می تواند به عنوان ارجاع نیز باشد. به همین دلیل است که باید از مشتریان بخواهید نظرات خود را بنویسند تا مشتریان بالقوه بتوانند آنها را ببینند و تصمیم به خرید بگیرند. طبق تحقیقات معتبر، 79٪ از خریداران به طور یکسان به نظرات آنلاین و توصیه های شخصی اعتماد دارند. در نظر بگیرید که به مشتریان خود اجازه دهید نظرات خود را زیر صفحه محصولات بگذارند یا یک صفحه ویژه برای نظرات و بازخورد ایجاد کنید. به این فکر کنید که به خریداران اجازه دهید نظرات خود را در پلتفرم‌های خاصی مانند نظرکده که مردم برای یافتن مارک‌ها و محصولات مناسب استفاده می‌کنند، بگذارند.
 • ارجاعات رسانه های اجتماعی: احتمالاً هر فردی از مزایای شبکه های رسانه های اجتماعی استفاده می کند. برخی از افراد حتی نمی‌توانند زندگی روزمره خود را بدون آنها تصور کنند، زیرا فرصتی برای برقراری ارتباط، اشتراک‌گذاری عکس‌ها و ویدیوها، خرید محصولات مختلف، و بررسی نمایه‌های اینفلوئنسرهایی که همیشه چیزهای مفیدی را توصیه می‌کنند، دارند. از آنجایی که پلتفرم های رسانه های اجتماعی برای جامعه ما حیاتی هستند، کارآفرینان از آنها برای ارجاع استفاده می کنند. آنها طرفدارانی را انتخاب می‌کنند که پروفایل‌های خوبی دارند و بر عموم تأثیر می‌گذارند تا محتوای یک برند را به اشتراک بگذارند، مخاطبان هدف را جذب کنند و مردم را تشویق کنند تا مشتری شوند.
 • ارجاعات مبتنی بر انگیزه: ویژگی اصلی این برنامه ها این است که شرکت ها به مشتریان برای وفاداری آنها با مشوق هایی مانند کوپن، کارت هدیه و جوایز دیجیتال پاداش می دهند. همیشه ایده خوبی است که به افرادی که دوستان خود را دعوت می کنند و کسانی که ارجاعات را می پذیرند پاداش دهید.

حال بیایید دریابیم که این نوع ارجاعات چه فرصت هایی را فراهم می کنند.

مزایای بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ

بخش های بازاریابی از کانال ها و روش های جدیدی برای دستیابی به مشتریان جدید استفاده می کنند. به همین دلیل مردم غرق در شلوغی تبلیغات هستند و ایده های اصلی برندها را دریافت نمی کنند. از آنجایی که رقابت زیاد است، برخی از استارت آپ ها این فرصت را ندارند که به طور موثر به مخاطبان هدف خود دست یابند. مردم به برندهایی که در تبلیغات پیدا می کنند اعتماد کمی دارند. با این حال، بازاریابی ارجاع همیشه کار می کند زیرا مردم تمایل بیشتری به گوش دادن به توصیه های خانواده و دوستان خود دارند. به جز اعتماد، این استراتژی بازاریابی مزایای دیگری نیز به همراه دارد.

از دیگر مزایای رفرال مارکتینگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نرخ حفظ مشتری بالا
 • پایگاه مشتری گسترده
 • بهبود اعتماد
 • ارزش طول عمر مشتری بهتر
 • ROI عالی
 • وفاداری مشتری
 • تعامل بالای مشتری
 • بهبود آگاهی از برند و شهرت خوب
 • دسترسی گسترده به رسانه های اجتماعی

بازاریابان از این رویکرد برای افراد خاص برای شرکت های خود استفاده می کنند و اکنون همه آنها را می شناسید. اصطلاحات “وابسته” و “بازاریابی ارجاعی” اغلب اشتباه تعبیر می شوند، بنابراین ما تصمیم گرفتیم ویژگی هایی را که به متمایز کردن آنها کمک می کند روشن کنیم.

بازاریابی وابسته در مقابل بازاریابی ارجاعی

این اصطلاحات به طور گسترده توسط بازاریابان استفاده می شود و ما همیشه آنها را در محیط کسب و کار می شنویم. با این حال گاهی اوقات آنها باعث سردرگمی می شوند زیرا برخی افراد تفاوت اصلی را درک نمی کنند.

تفاوت اصلی بین بازاریابی وابسته و ارجاع در این است که اولین مورد شامل استفاده از خدمات طرفداران برند شخص ثالث است که مشتریان را برای پرداخت به شرکت شما می آورند، در حالی که بازاریابی ارجاع شامل برندی است که به مشتریان فعلی برای دعوت از دوستان خود برای تبدیل شدن به مشتری نیز پاداش می دهد.

اکنون که تفاوت اصلی را می دانید، بیایید به بخش بعدی برویم تا نحوه ایجاد یک برنامه ارجاع موفق را بررسی کنیم.

چگونه یک برنامه ارجاع موفق ایجاد کنیم؟

اکنون وقتی ارزشی را که برنامه‌های ارجاع برای کسب‌وکارها به ارمغان می‌آورند، درک می‌کنید، زمان آن فرا رسیده است که برنامه‌های ارجاع خود را توسعه دهید. ما به شما نشان خواهیم داد که از کجا شروع کنید.

 1. برنامه ای توسعه دهید که بتواند سرنخ ها را تبدیل کند. هنگامی که اهداف روشن، درک نیازهای مشتریان خود و یک محصول با کیفیت بالا دارید، می توانید شروع به توسعه یک برنامه ارجاع کنید. شما باید برنامه ای ایجاد کنید که پیامی واضح داشته باشد و ارزش های شرکت شما را منعکس کند. برای انجام این کار، باید یک عنوان جذاب ایجاد کنید. به شما کمک می کند تا مخاطبان هدف خود را جذب کنید. ثانیا، مطمئن شوید که یکی از آنها را تا حد امکان ساده بسازید. به مشتریان این امکان را بدهید که دوستان خود را با کمک یک پیوند از طریق کانال های مختلف دعوت کنند: ایمیل، پلتفرم های رسانه های اجتماعی یا یک پیام مستقیم. در نهایت، موفقیت برنامه ارجاع خود را ردیابی و ارزیابی کنید.
 2. برای مشتریان جدید و فعلی خود جوایزی انتخاب کنید. برای تشویق مشتریان برای پیوستن به یک برند، باید آنها را با پیشنهادات جذب کنید. به آنها انگیزه پاداش بدهید. اول از همه، شما باید تصمیم بگیرید که چه کسی پاداش دریافت می کند. می توانید از مشتری فعلی خود، مشتری معرفی شده یا هر دو قدردانی کنید. به این ترتیب، می‌توانید هر دو طرف را تشویق کنید تا با برند شما بمانند و وفادار شوند. ثانیاً، جوایز جالب و مفیدی را که مشتریان دوست دارند انتخاب کنید. در نهایت، تعیین کنید که چه زمانی و چگونه به مصرف کنندگان خود پاداش بدهید.
 3. از ابزارهای ویژه استفاده کنید. راه اندازی یک برنامه ارجاع با راه حل های نرم افزاری آسان تر است. با این پلتفرم‌ها، می‌توانید همه برنامه‌های ارجاع خود را به آرامی اجرا کنید.
 4. از نظرات برای افزایش پایگاه مشتری خود استفاده کنید. نظرات مکمل کاملی برای یک برنامه ارجاع خوب هستند. آنها به افزایش تعامل مشتری، اعتبار، اعتماد و افزایش پایگاه مشتری کمک می کنند. امروزه، قبل از خرید هر محصولی، مردم اغلب به دنبال نظرات آنلاین هستند تا بهترین گزینه های موجود را انتخاب کنند. برای اعتماد به یک تجارت، یک مشتری حداقل به 10 نظر مثبت نیاز دارد. از تجربه مشتری روان و محصولات با کیفیت بالا اطمینان حاصل کنید تا مشتریان بتوانند فقط نظرات مثبت خود را به جای بگذارند.

این فرآیند مستلزم آن است که هر کاری که ممکن است انجام دهید تا مشتریان را راضی کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا یک برنامه ارجاع عالی ایجاد کنید که افراد زیادی را جذب کند و درآمد را افزایش دهد. در مرحله بعد، نحوه پیاده سازی بازاریابی ارجاعی را در استراتژی خود کشف خواهیم کرد.

چگونه بازاریابی ارجاعی را در استراتژی خود پیاده کنید؟

روش های متعدد به کسب درآمد و شهرت خوب کمک می کند. شما باید چندین نکته را به خاطر بسپارید که به شما امکان می دهد استراتژی را با موفقیت اجرا کنید.

 • به مشتریان خود نزدیک باشید. برای تشویق مصرف کنندگان به انجام کاری برای شما، مطمئن شوید که روابط قوی دارید. این مشتریان باید وفاداری خود را نشان دهند و محصولات شما را نسبت به دیگران انتخاب کنند. شما همچنین به اطلاعات شخصی این مشتریان نیاز دارید تا تجربه شخصی سازی شده را ایجاد کنید و آنها را راضی کنید.
 • شفافیت و اعتبار ایجاد کنید. ایجاد روابط قوی با مشتریان و سپس درخواست از آنها برای معرفی دوستان فرآیندی است که به تلاش زیادی از سوی تیم بازاریابی شما نیاز دارد. شما باید به مشتریان خود ثابت کنید که برند شما شفاف است و می توان به آن اعتماد کرد. اعتماد محرک شماره یک برای مصرف کنندگان برای توصیه یک شرکت خاص است.
 • به مشتریان نشان دهید که از آنها قدردانی می کنید. علاوه بر ایجاد روابط قابل اعتماد و اعتبار، شما همچنین باید بتوانید قدردانی خود را به مشتریان نشان دهید. به آنها نشان دهید که برای آنها ارزش قائل هستید و به آنها نیاز دارید. هنگامی که از مشتریان می‌خواهید دوستان خود را معرفی کنند، باید به جای آن چیز ارزشمندی را ارائه دهید. به عنوان مثال، تخفیف، کارت هدیه، یا کوپن.

این نکات به شما کمک می کند تا استراتژی را به طور موثر اجرا کنید. برای دیدن اینکه چگونه برندهای معروف موفق به انجام این کار شدند و الهام گرفتند.

جمع بندی

در این نوشته به بررسی بازاریابی ارجاعی یا رفرال مارکتینگ ( Referral Marketing ) و انواع و روشهای ایجاد آن پرداخته ایم. بعد از مطالعه این نوشته بر اهمین رفرال مارکتینگ پی برده و برای برندسازی و افزایش فروش خود از آن بیشتر بهره خواهید برد.

دیدگاهتان را بنویسید