بلاگ

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

برنامه نویسی بسیار سرگرم‌کننده و هیجان انگیز است! تجربه ای لذت بخش که همه افراد باید سعی کنند آن را یاد بگیرند. برنامه نویسی درهای زیادی را به سوی شما باز می کند که به توسعه دهندگان جدید اجازه می دهد از پروژه های جدید بهره ببرند و آنها را اجرا کنند. ولی در این بین ممکن است سوالی ذهن شما را مشغول کند ! بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت فارسی و ایرانی رایگان و پولی کدام هستند؟

اگر یک مشتاق به یادگیری مبتدی یا فقط به دنبال افزایش مهارت های خود در حوزه برنامه نویسی هستید، بهترین سایت آموزش برنامه نویسی فارسی و بهترین سایت آموزش طراحی سایت برای شما کدام خواهد بود؟

در دنیای مدرن، برنامه نویسی نقش مهمی در زندگی بشر ایفاء می کند. بسیاری از مشتاقان برنامه نویسی می خواهند مهارت های برنامه نویسی خود را توسعه دهند و به طور موثر در اصول اولیه برنامه نویسی خود پیشرفت کنند.

با توجه به افزایش تقاضا، سازمان‌ها، شرکت‌ها و دوره‌های سودآور زیادی وجود دارند که به شما راهنماها و محتوایی در مورد برنامه‌نویسی در هر زبان خاصی که انتخاب می‌کنید به شما ارائه می‌دهند، اکثر مبتدیان ترجیح می‌دهند با وب‌سایت‌ها و دوره‌های رایگان آموزش ببینند.

در حالی که می توان ادعا کرد که محتوا و دوره های پولی به دستیابی به نتایج سازنده تر کمک می کنند، در این مقاله، به بررسی بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی فارسی که به شما امکان می دهد مهارت های برنامه نویسی و کدنویسی خود را به سطح مطلوب ارتقا دهید، خواهیم پرداخت.

روش ترجیحی برای یادگیری کد نویسی یا یک زبان برنامه نویسی جدید با محتوای رایگان در اینترنت است. این کار به شما کمک می کند تا گزینه ها و علایق خود را ارزیابی کنید. بنابراین، بدون هیچ مقدمه ای، اجازه دهید بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی ایرانی را بررسی کنیم.

بهترین سایت آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت از دید کاربران

برای مشاهده نظرات و تجربه استفاده کاربران هر یک از سایت های آموزش برنامه نویسی می توانید بر روی باکس های مربوطه کلیک کنید.

دوره های برنامه نویسی سایت برنامه نویسان

سایت و مجموعه برنامه نویسان اقدام به برگزاری کلاس های برنامه نویسی به صورت حضوری و آنلاین می کند. این سایت که به صورت کاملا تخصصی در زمینه برنامه نویسی فعالیت دارد.

در سایت برنامه نویسان دوره های برنامه نویسی در زمینه برنامه نویسی موبایل، برنامه نویسی وب، برنامه نویسی تحت ویندوز،پایگاه داده با اکثر زبان های برنامه نویسی و فریم ورک ها را می توانید بیابید.

شما می توانید نظرات در مورد سایت برنامه نویسان را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

آموزشگاه برنامه نویسان

امتیاز

‫‎خوب

از 1 رای

4

دوره های برنامه نویسی سایت تاپ لرن

وب سایت تاپ لرن فعالیت خود را از سال 1396 آغاز کرده بنا به گفته این سایت “تاپ لرن یک پلتفرم کاملا متفاوت در زمینه یادگیری و آموزش بوده تا بتواند برای کسب و کار، توسعه و نگهداری نرم‌افزار، فن آوری های جدید و مهارت های خلاقانه برای آموزش به شما می باشد.”

در این سایت می توانید به دوره های برنامه نویسی از جمله طراحی وب، برنامه نویسی موبایل، پایگاه داده، برنامه نویسی تحت ویندوز و … دسترسی داشته باشید.

شما می توانید نظرات در مورد سایت تاپ لرن را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

تاپ لرن

امتیاز

‫‎بد

از 3 رای

2.33

دوره های برنامه نویسی رکسو

مجموعه رکسو فعالیت خود را از سال 95 آغاز نموده است حوزه تخصصی این سایت در زمینه برنامه نویسی و طراحی گرافیک است. در این سایت می توانید از دوره های آموزش برنامه نویسی بهرمند شوید.

در سایت رکسو بیشتر دوره های آموزشی مربوط به طراحی سایت در دسترس است.

شما می توانید نظرات در مورد سایت رکسو را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

روکسو

امتیاز

‫‎خوب

از 5 رای

3.6

دوره های برنامه نویسی سون لرن

سون لرن یکی دیگر از سایت های تخصصی در حوزه برنامه نویسی می باشد. در این سایت می توانید انواع زبان های برنامه نویسی را بیاموزید.

در این سایت انواع دوره های مربوط به برنامه نویسی سایت، برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل، و برنامه نویسی تحت ویندوز را بیابید.

شما می توانید نظرات در مورد سایت سون لرن را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

 

آکادمی سون لرن

امتیاز

‫‎بد

از 5 رای

2.2

دوره های آموزش برنامه نویسی مکتب خونه

مکتبخونه یکی از بزرگترین سایت های در حوزه آموزش آنلاین می باشد. این مجموعه فعالیت خود را از سال 1390 آغاز نموده است و هدف خود را دسترسی تمام افراد به آموزش های فارسی زبان عنوان می کند.

در مکتبخونه انواع دوره های برنامه نویسی را می توانید بیابید.

شما می توانید نظرات در مورد سایت مکتب خونه را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

مکتب خونه

امتیاز

‫‎خوب

از 17 رای

3.59

دوره های برنامه نویسی سایت فرانش

یکی دیگر از سایت های آموزشی در ایران سایت فرانش می باشد. در این سایت آموزش های زیادی را می توانید پیدا کنید.

در فرانش دوره های آموزش برنامه نویسی نیز ارائه می شود از جمله برنامه نویس وب، برنامه نویسی موبایل، برنامه نویسی لینوکس و ویندوز و همچنین پایگاه داده.

شما می توانید نظرات در مورد سایت فرانش را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

فرانش

امتیاز

‫‎متوسط

از 4 رای

2.75

دوره های برنامه نویسی سایت فرادرس

سایت فرادرس فعالیت خود را از سال 1387 با آموزش های مربوط به هوش مصنوعی و برنامه نویسی آغاز کرده است.

در این سایت آموزش های زیادی تولید می شود که بخشی از آن در حوزه برنامه نویسی می باشد.

شما می توانید نظرات در مورد سایت فرادرس را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

فرادرس

امتیاز

‫‎خوب

از 16 رای

3.63

دوره های برنامه نویسی کلیک سایت

شرکت سرو زرین سگال به نام کلیک سایت فعالیت خود را از اواسط دهه 90 شمسی آغاز نموده است. در این سایت انواع آموزش ها از جمله دوره های برنامه نویسی را می توان یافت.

کلیک سایت دوره های برنامه نویسی مختلفی از جمله برنامه نویسی وب، برنامه نویسی اندروید، برنامه نویسی ویندوز، برنامه نویسی ios و … برگزار می کند.

شما می توانید نظرات در مورد کلیک سایت را با کلیک بر روی باکس مربوطه بخوانید.

کلیک سایت

امتیاز

‫‎خوب

از 1 رای

4

بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت در ایران و تهران

با بهترین دوره های برنامه نویسی آنلاین، می توانید دانش و مهارت های کدنویسی خود را در هر سطحی افزایش دهید. چه برای اولین بار به دنبال کدنویسی باشید، چه قصد دارید مهارت های موجود خود را تقویت کنید، دوره های زیادی وجود دارد که باید کاملاً برای شما مناسب باشد. متأسفانه، دوره‌ها و مواد آموزشی بی‌کیفیت زیادی نیز وجود دارد، به همین دلیل است که ما این راهنما را برای کمک به شما در یافتن منابع معتبر و بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی آماده کرده‌ایم.

این راهنما حاوی بهترین سایت های دوره های پولی و رایگان برای طیف وسیعی از موضوعات کدنویسی است. فرقی نمی‌کند به دنبال برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل، برنامه های pc و یا طراحی سایت باشید، سایت هایی در اینجا وجود خواهند داشت که دوره‌های با کیفیت بالا را ارائه می‌دهند که توسط متخصصان در زمینه خود طراحی و تدریس می‌شوند. ما همچنین سعی کرده ایم سایت های آموزش برنامه نویسی که ترکیبی از دوره‌های پولی و رایگان را در اینجا آورده ایم .

در حالی که دوره‌های پولی معمولاً تجربه بهتری را ارائه می‌دهند، اما همه افراد توانایی پرداخت هزینه آموزش برنامه نویسی لازم را ندارند. منابع رایگان بسیار زیادی وجود دارد که به هر کسی کمک می کند کد نویسی را یاد بگیرد .

اگر برای وصل شدن به اینترنت به دنبال بهترین اینترنت خانگی هستید حتما نظرات کاربران در بخش مورد نظر را بخوانید.

برای انتخاب بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت چه نکاتی را در نظر بگیریم؟

این روزها کدنویسی یک مهارت حیاتی است و فقط برای توسعه دهندگان وب نیست. خواه در حال ساخت یک وب سایت شخصی، مونتاژ یک نمونه کار حرفه ای، ایجاد یک وبلاگ یا مشارکت در یک نشریه آنلاین باشید، دانستن حتی اصول اولیه کدنویسی می تواند راه درازی را برای شما به ارمغان بیاورد.

البته، اگر تا به حال سعی کرده اید نحوه کدنویسی را بیاموزید ، می دانید که می تواند یک فرآیند خسته کننده و طاقت فرسا باشد. برنامه‌های یادگیری آنلاین می‌توانند روند آموزش را کمتر ترسناک کنند، به شما این امکان را می‌دهند که با سرعت خود حرکت کنید، در صورت نیاز به دنبال کمک باشید، و در صورت نیاز درس‌ها را تکرار کنید تا زمانی که درک واقعی از چگونگی و چرایی کدتان به روشی که دارد کار می‌کند.برای انتخاب بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت در ادامه نکاتی را بیان کرده ایم.

ما به طیف گسترده ای از سایت های آموزش برنامه نویسی آنلاین با هدف گروه های سنی و مجموعه مهارت های مختلف نگاه کردیم تا بهترین سایت های برنامه نویسی فارسی را پیدا کنیم. اگر می خواهید کدنویسی را به صورت آنلاین یاد بگیرید، این سرویس ها شما را در مسیر درستی قرار می دهند.

1.هزینه های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

قیمت همیشه یک نگرانی مهمی برای افراد است، مهم نیست که چه چیزی می خرید. برنامه‌های مبتنی بر اشتراک وجود دارند که با هزینه ماهانه یا سالانه به تمام کلاس‌های کاتالوگ دوره دسترسی دارند. بررسی کنید که آیا این برنامه به شما امکان می‌دهد عضویت خود را موقتاً متوقف کنید یا خیر، اگر می‌خواهید پیشرفت خود را بدون افزایش هزینه در زمانی که در حال یادگیری هستید بهتر است کلاس ها را ذخیره کنید.

کلاس‌های پولی عموماً از نظر عمق، گستردگی و ارائه دروس بیشتر به کاربران ارائه می‌دهند، اما اگر مصمم و مدبر باشید، ممکن است احساس کنید که کلاس‌های رایگان برای نیازهای شما کافی است.

2.تنوع دوره آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

بعد از قیمت، مهم ترین نکته ای که در یک سرویس کدنویسی باید در نظر گرفت، تعداد (و تنوع) دوره های ارائه شده است. برخی دارای HTML، CSS و سایر فناوری‌های وب هستند، در حالی که برخی دیگر حاوی زبان‌های پیشرفته (مانند Python و C++ ) توسعه برنامه‌های موبایل و بازی‌های ویدیویی و کار با API هستند. از نظر تعداد دوره‌های آموزشی، کلاس‌های پولی معمولاً بر کلاس‌های رایگان برتری دارند. یک کتابخانه بزرگ نیز می تواند طاقت فرسا باشد، بنابراین شروع با یک برنامه کوچکتر و متمرکز گزینه خوبی است.

قالب دوره نیز ارزش توجه دارد. تنها چیزی که واقعاً برای کدنویسی نیاز دارید یک ویرایشگر متن کاربردی است و اکثر این برنامه ها یکی از آن ها را دارند..

3.ورود آسان به دنیای برنامه نویسی و طراحی سایت

اگر مبتدی هستید، به برنامه ای نیاز دارید که با پیچیده تر شدن مطالب، به راحتی در آن آموزش ببینید. این برای دانشجویان در تمام سطوح ایده آل است. شما همچنین به تشویق نیاز دارید تا مسیر برنامه نویسی را ادامه دهید. بعضی از این سایت ها نشان‌ها یا پاداش‌های دیگری را هنگام رسیدن به نقاط عطف و نشان دادن پیشرفت خود در پنل کاربری ارائه می‌دهند. بهترین خدمات آزمون ها و چالش ها را ارائه می دهند تا بتوانید مهارت های خود را آزمایش کنید. تست فقط برای مبتدیان نیست . حتی برنامه نویسان باتجربه هم می خواهند در مورد عملکردشان بازخورد داشته باشند.

با این حال، اگر در مورد دنبال کردن برنامه نویسی به عنوان یک حرفه جدی هستید، در نهایت باید چیزهای ساده را کنار بگذارید و مطالب چالش برانگیزتری را انتخاب کنید. برای ادامه آموزش برنامه نویسی خود، به یک دوره پولی ممکن است نیاز داشته باشید.  که به شما کمک می کند دانشی را که آموخته اید از آن برای شروع کار خود در یک شرکت واقعی استفاده کنید. گوگل به طور مستقیم منابع آموزشی کدنویسی را ارائه می دهد.

4.آموزش برنامه نویسی مناسب برای کودکان

اگر والدین یا معلم هستید، و به دنبال بهترین سایت های برنامه آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت هستید و واداشتن بچه ها به کدنویسی منطقی است. برنامه نویسی به بچه ها یاد می دهد که منطقی فکر کنند، مهارت های حل مسئله را توسعه می دهد و نحوه تعامل آنها با فناوری را بهبود می بخشد. به علاوه، می تواند آنها را برای نیروی کار آماده تبدیل کند.

5.راهنمایی و پشتیبانی در سایت ها

وقتی در تمرین یا مسابقه گیر می کنید به کمک نیاز خواهید داشت. بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی به دانشجویان خود امکان عضویت در انجمن‌های فعال را ارائه می‌دهند تا به شما کمک کنند مشکلات را حل کنید . پشتیبانی از اشکالات و مشکلات وب سایت، که اکثر این خدمات به نوعی ارائه می دهند، نیز کلیدی است. برخی از سایت ها شما را تشویق می کنند که یک حساب GitHub ایجاد کنید، بنابراین می توانید به راحتی با دانش جویان همکار در زمینه برنامه نویسی همکاری کنید.

همه این ملاحظات به سطح مهارت شما بستگی دارد. ممکن است نیازی به پشتیبانی زیاد نداشته باشید.

برنامه نویسی به درد چه کسانی می خورد؟

در دنیایی که با نوآوری هایی که ریشه در فناوری دارد شکوفا شده است، تقریباً هر شرکتی برنامه های رایانه ای را به شکلی برای کمک به ساده سازی کسب و کار خود پیاده سازی کرده است. و در پشت هر برنامه کامپیوتری و برنامه نرم افزاری، یک برنامه نویس کامپیوتری وجود دارد که کدها را می نویسد و آزمایش می کند تا از عملکرد صحیح آنها اطمینان حاصل کند.

این یک حرفه جذاب برای بسیاری از افرادی است که به فناوری فکر می کنند، اما زبان های برنامه نویسی می توانند برای افراد ناآشنا بسیار ترسناک به نظر برسند. اما در واقعیت، آیا برنامه نویسی سخت است؟

هیچ دلیلی وجود ندارد که فرض کنیم یادگیری برنامه‌نویسی یک کار ساده است ، قطعاً برای یادگیری آن زمان و تلاش زیادی لازم است. گفته می شود، حرفه برنامه نویسی برای افرادی با ویژگی های مناسب کمی آسان تر است. ما با متخصصان برنامه نویسی در حال حاضر در این زمینه ارتباط برقرار کردیم تا ویژگی های برتری که کارفرمایان به دنبال آن هستند را شناسایی کنیم.

6  ویژگی مشترک برنامه نویسان موفق

1.اشتیاق به کامپیوتر

شاید ناگفته نماند، اما برنامه نویسان کامپیوتر عموماً کاری را که انجام می دهند دوست دارند. اگر شما آن کودکی بودید که ساعت‌ها به بازی و سرهم‌بندی با کد بازی‌های رایانه‌ای می‌پرداختید و به بزرگسالان در زندگی‌تان کمک می‌کردید تا فناوری را به درستی درک کنند، حرفه‌ای که بر روی رایانه متمرکز است احتمالاً برای شما مناسب خواهد بود.

مطمئناً این یک جهش از نصب ویندوز تا برنامه نویسی به توسعه نرم‌افزار است، اما نمی‌توان انکار کرد که نیاز به احساس راحتی در کار با فناوری دارید. درک چگونگی عملکردهای سخت افزاری در نهایت نرم افزار ایجاد شده برای آن را هدایت می کند. بنابراین داشتن سطح راحتی ثابت با دانش کلی مرتبط با کامپیوتر یک نقطه شروع عالی است.

2. صبر

خطوط کد، حل مسئله و خدمات مشتری همگی یک چیز مشترک دارند: آنها به صبر زیادی نیاز دارند. اگر شما فردی هستید که به راحتی آشفته و اذیت می شوید، شغل برنامه نویسی کامپیوتر ممکن است برای شما ایده آل نباشد. نرم‌افزار اشکال‌زدایی می‌تواند زمان و تلاش زیادی را به همراه داشته باشد، و در مسیر راه بن‌بست‌های زیادی وجود دارد. شکیبایی و ماهیت روشمند مهارت های ارزشمندی برای هر برنامه نویسی است.

3. تمایل به حل مسئله

نوشتن کد و ایجاد نرم افزار به منظور تسهیل امور برای شرکت ها، سیستم ها و عموم مردم به طور کلی وجود دارد. اگر دنیا را به شکل یک معما می بینید که باید حل شود، اسرار و پیچیدگی های موجود در حوزه برنامه نویسی کامپیوتر را دوست خواهید داشت.

اگر از معماها الهام گرفته اید و به چالش رفع مشکل علاقه مند هستید، از برنامه نویسی لذت خواهید برد. برنامه نویسی را به عنوان یک سرهم بندی دیجیتالی در نظر بگیرید. گاهی اوقات باید در کد های یک برنامه کامپیوتری بگردید و سعی کنید بفهمید چگونه یک مشکل را حل کنید.

4. تمایل به نظم دادن به کارها

توجه دقیق به جزئیات در برنامه‌نویسی رایانه ضروری است، زیرا یک اشتباه کوچک می‌تواند باعث ایجاد اثر دومینو شود.

اگر تمایلی به سفارش دادن چیزهایی دارید که “درست” باشند، ممکن است از نوشتن کد و ایجاد نرم افزار رضایت زیادی پیدا کنید. برنامه های کامپیوتری به مجموعه ای منطقی از ورودی ها و اقدامات برای ایجاد یک نتیجه دلخواه نیاز دارند، بنابراین داشتن یک چشم کمال گرا برای جزئیات و توانایی سازمانی به شما کمک خواهد کرد.

5. عشق به یادگیری

دنیای فناوری همیشه در حال تغییر است و هر روز روندها و اطلاعات جدیدی در زمینه فناوری تولید می شود. نه تنها برنامه نویسان رایانه به طور مداوم یاد می گیرند که چگونه کار کنند و چگونه قطعات را به درستی کنار هم قرار دهند، بلکه زبان برنامه نویسی و کد و همچنین فناوری ها و ابزارها دائماً در حال تغییر هستند.

بسیاری از مشاغل ممکن است از شما انتظار داشته باشند که فناوری‌ای را که آنها استفاده می‌کنند یاد بگیرید که کمی متفاوت از آنچه شما به آن عادت کرده‌اید، است. “مفاهیم اساسی به طور کلی یکسان هستند، بنابراین بیشتر شبیه یادگیری روش های جدید برای به کارگیری مهارت های شماست.” با کاهش محبوبیت یکی از فناوری ها و افزایش یافتن فناوری دیگر، بهترین برنامه نویسان می توانند مهارت های خود را بر این اساس تنظیم کنند تا در بازار بمانند.

در حالی که داشتن مدرک در این رشته مطمئناً شما را برای حرفه خود آماده می کند، اما زمانی که دیپلم خود را در دست داشته باشید، یادگیری متوقف نمی شود. مهم است که برنامه نویسان کنجکاو بمانند و به ابتکار عمل برای ادامه یادگیری در طول حرفه خود ادامه دهند.

7. تمایل به افزایش کارایی

شما ممکن است ذهنیت مناسبی برای برنامه نویسی داشته باشید. ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما برنامه نویسان زمان زیادی را صرف حذف کارهای اضافی یا یافتن راه هایی برای خودکارسازی فرآیندهای خسته کننده می کنند.

اگر به اندازه کافی تنبل هستید، سخت کار خواهید کرد تا مطمئن شوید که هرگز مجبور نیستید کاری را دو بار روی رایانه انجام دهید.

بخش عمده ای از حرفه برنامه نویسی به دنبال یافتن بهترین راه ممکن برای حل یک مشکل یا انجام یک کار است، بنابراین اگر برای بهره وری و به حداکثر رساندن زمان تلاش کنید، رضایت زیادی از کار برنامه نویسی خواهید داشت.

راه های برنامه نویس شدن

یادگیری کدنویسی یک مهارت جدید است که این روزها رایج شده است. تقاضا به قدری زیاد است که حتی دبیرستان ها نیز برنامه نویسی را در برنامه درسی خود اضافه کرده اند. برنامه نویسی و کدنویسی اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما هر دو متفاوت هستند. با دیجیتالی شدن همه کارهای روزمره و هوشمند شدن و خودروسازی با فناوری هوش مصنوعی، یادگیری کدنویسی به نیاز یک دوره تبدیل شده است.

هر چیزی که احتمالاً به آن فکر می کنید را می توان با استفاده از یک برنامه یا وب سایت انجام داد، از سفارش تاکسی، غذا یا خرید آنلاین گرفته تا تماشای فیلم یا حتی گذراندن یک دوره آموزشی و مهارت های بازی. با دیجیتالی شدن برنامه ها، تقاضا برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان نیز افزایش می یابد و از این رو یادگیری یک زبان برنامه نویسی مفید خواهد بود.

چگونه برنامه نویسی و یا طراحی سایت را یاد بگیریم

قبل از شروع مطالعه بیشتر، اجازه دهید یادآوری کنم که شما راهی را انتخاب کرده اید که به صبر و انگیزه نیاز دارد تا با وجود چالشی که در راه وجود دارد، هرگز تسلیم نشوید. برای تبدیل شدن به یک برنامه نویس مراحل زیر را بخوانید و دنبال کنید.

اصول برنامه نویسی و طراحی سایت را بیاموزید

اولین و مهمترین مرحله انتخاب زبان برای یادگیری است. توصیه می شود با پایتون شروع کنید زیرا مانند زبان انگلیسی ساده است و یادگیری آن بسیار آسان است که می توانید برخی از بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی پایتون را ببینید و شروع کنید. اما می توانید زبان مورد علاقه خود را انتخاب کنید و همچنین بر اساس پروژه ای که می خواهید در آینده توسعه دهید. بنابراین اگر قصد توسعه یک اپلیکیشن موبایل را دارید، ممکن است بخواهید با جاوا یا کاتلین برای اندروید و سوئیفت برای iOS شروع کنید و اگر می خواهید یک وب سایت بسازید، برای شروع جاوا اسکریپت پیشنهاد می شود.

ممکن است بخواهید زبان ها را به یکی از دو روش زیر یاد بگیرید:

1. از طریق وب سایت های تعاملی

این‌ سایت ها با این ایده ساخته شده‌اند که بسیاری از مبتدی‌ها در ابتدای کار وقتی شروع به یادگیری کدنویسی می‌کنند در حین تنظیم محیط توسعه گیر می‌کنند. این وب سایت ها ویرایشگرها و کامپایلرهای متن آنلاین را برای شروع فوری برنامه نویسی ارائه می دهند.

2. از طریق آموزش های ویدئویی

اگر فردی هستید که دوست دارید یک مطالعه دقیق با راهنمایی گام به گام داشته باشید، توصیه می کنیم در هر آموزش برنامه نویسی آنلاینی ثبت نام کنید که از ابتدا نصب و دانلود IDE مورد نیاز تا مفاهیم اولیه زبان را به شما آموزش می دهد و با یک پروژه به پایان می رسد. پروژه ای برای آزمایش مهارت های کدنویسی شما برخی از آموزش‌ها و دوره‌ها نیز گواهینامه‌هایی ارائه می‌دهند که می‌توانند بعداً وقتی به دنبال کار می‌گردید به شما کمک کنند.

بر یادگیری مبانی برنامه نویسی تمرکز کنید

همیشه پیشنهاد می شود که اصول خود را قوی کنید تا یک کدنویس حرفه ای باشید. اصول اولیه را به طور کامل بیاموزید و با ایجاد مشکلات خود و حل آنها، کد را امتحان کنید. برای شروع یادگیری روی موضوعات زیر تأکید کنید زیرا تقریباً در همه زبان ها رایج است.

 • انواع داده ها
 • متغیرها
 • کارکرد
 • آرایه یا لیست ها
 • اگر اظهارات
 • حلقه های مشروط
 • کلاس ها و اشیاء
 • رسیدگی به استثنا
 • درختان، نقشه ها و موارد دیگر.

اولین پروژه خود را بسازید

ساختن پروژه شخصی شما بهترین راه برای تجزیه و تحلیل و یادگیری آنچه آموخته اید است. ساختن یک پروژه انتخابی شما تجربه یادگیری عملی زبان را با جزئیات بسیار به شما می دهد زیرا با اجرای مفاهیمی که قبلاً آموخته اید و همچنین یاد می گیرید که چگونه پروژه را اجرا کنید تا توسط شما و سایرین استفاده شود.

علاوه بر این، همانطور که پروژه‌های خود را می‌سازید، آن را به نمایه یا حساب GitHub خود اضافه می‌کنید، در آینده زمانی که به دنبال شغلی در حال توسعه هستید، به شما کمک می‌کند.

بزرگترین سوالی که در این مرحله مطرح می شود این است:

چگونه باید یک پروژه را انتخاب کنم؟

اینجاست که اکثر مردم در مرحله تصمیم گیری گیر می کنند، پس چه چیزی بسازیم؟ راه حل ساده است. بگذارید آن را در زیر بررسی کنیم:

1. آنچه را که شما علاقه دارد انتخاب کنید

چه در مورد مطالعه باشد و چه برنامه نویسی، شما باید آنچه را که بیشتر به آن علاقه دارید انجام دهید. شما باید از موضوع پروژه ای که انتخاب می کنید لذت ببرید تا به آن علاقه داشته باشید و تا زمانی که ساخته شود شما را درگیر نگه می دارد. اگر چیزی را انتخاب کنید که مورد علاقه شما نیست، ممکن است در نهایت پروژه خود را در وسط رها کنید زیرا ممکن است در نهایت به آن علاقه نداشته باشید. بنابراین چیزی را انتخاب کنید که شما را به خود نگه دارد، مثلاً اگر دوست دارید بازی کنید، ممکن است فقط بخواهید یک بازی ویدیویی را به انتخاب خود توسعه دهید.

به طور مشابه، اگر به عکاسی علاقه دارید، ممکن است بخواهید وب سایت نمونه کار خود را ایجاد کنید که کار خود را به نمایش بگذارد یا اگر فردی هستید که به تجارت علاقه مند هستید، ممکن است یک برنامه یا وب سایت برای تجزیه و تحلیل نمودارهای سهام خود طراحی کنید. قبل از اینکه شروع به ساختن کنید به آن فکر کنید که چه چیزی را دوست دارید.

2. با چیزی ساده شروع کنید

اعتماد به نفس در مورد توانایی های خود خوب است اما اعتماد به نفس بیش از حد خوب نیست. بنابراین توصیه می‌شود قبل از اینکه وارد پروژه‌های پیچیده شوید، با پروژه‌های ساده و آسان شروع کنید تا زبان را بیشتر بررسی کنید.

به عنوان مثال، اگر تصمیم به ساخت یک بازی ویدیویی دارید، بلافاصله با بازی ویدیویی پیچیده شروع نکنید یا اگر می خواهید یک وب سایت بسازید، با ساخت چیزی مانند دیجیکالا شروع نکنید.

3. چیزی مفید برای خود و جامعه بسازید

نوآور باشید و چیزی بسازید که برای شما مفید باشد و همچنین جامعه را مورد هدف خود قرار دهد. ایجاد چیزی که مورد علاقه جامعه باشد این فرصت را می دهد که چندین بار دانلود یا بیننده برای پروژه خود داشته باشید و به این ترتیب چیزی برای نمایش خود و همچنین در هنگام جستجوی کار نسبت به سایر برنامه ها برتری خواهید داشت.

چند ایده برای شروع برنامه نویسی

اگر در مورد اینکه برای شروع چکار کنید سردرگم هستید، می‌توانید با یک وب‌سایت ساده مانند تهیه فهرست کارها یا اگر می‌خواهید یک برنامه بازی بسازید، بازی‌هایی ساده برای شروع به یادگیری برنامه‌نویسی خوب هستند.

اگر چیزی چالش برانگیز می‌خواهید، ممکن است یک وب‌سایت مشابه توییتر بسازید، اما با امکاناتی که توییتر ارائه می‌کند، اما با برخی از قابلیت‌های اساسی مانند توییت کردن و دنبال کردن. پروژه های برنامه نویسی زیر را می توانید دنبال کنید:

 • پروژه های پایتون
 • پروژه های جاوا
 • پروژه های HTML
 • پروژه های اندروید
 • پروژه های PHP

احساس گیر کردن در برنامه نویسی؟

زمانی فرا می رسد که پروژه ها را توسعه می دهید که احساس می کنید گیر کرده اید، ممکن است هر چیزی از دریافت خطا، از کار افتادن برنامه شما بدون هیچ پیامی یا حتی اجرای برنامه نویسی به خوبی انجام شود اما خروجی مورد نظر شما تولید نشود، ممکن است حتی گاهی آنقدر بی قرار شوید که ممکن است بخواهد تسلیم شود در چنین سناریوهایی چه می کنید؟ تسلیم نشو! با انگیزه بمانید و با در نظر گرفتن نکات زیر برای ادامه کار روی پروژه خود پیش بروید.

1. یاد بگیرید که خطا را به درستی در گوگل سرچ کنید

این یک مرحله حیاتی است که باید بر آن مسلط شوید. جستجو و گشت و گذار در خطای کد به شما کمک می کند تا ظرف چند دقیقه کد خود را تصحیح کنید، اما از طرف دیگر، اگر این مهارت درست نباشد، مانند غواصی در گردابی از کد بدون نقشه است. نکته ای که می خواهم در اینجا به اشتراک بگذارم این است که قبل از جستجو در گوگل، خطای ایجاد شده توسط کامپایلر شما را در دو گیومه (” “) قرار دهید. به این ترتیب گوگل به طور خاص خطا را به عنوان همان جمله هدف قرار می دهد و نتیجه فیلتر شده بسیار دقیقی را ارائه می دهد.

2. وب سایت های محبوب برای راهنمایی شما

وب‌سایت‌هایی مانند Stack-Overflow در صدر جدول هستند تا توسعه‌دهندگان را در سراسر جهان با کد خود راهنمایی کنند. این سایت یک جامعه تمام عیار از توسعه دهندگان از همه نیروها است که برای کمک به یکدیگر در پروژه های خود گرد آمده اند. ارسال ابهامات خود در اینجا حتی ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد تا پاسخ دریافت کنید، اما مفید است، اگرچه ممکن است از قبل راه حلی برای خطای خود پیدا کنید زیرا بسیاری از افراد ممکن است قبلاً با همان خطا مواجه شده باشند. همچنین پیشنهاد می شود به برخی از سوالاتی که می توانید برای کمک به دیگران پاسخ دهید و از این طریق نیز یاد بگیرید.

3. رویدادها و ملاقات ها

شروع این مرحله ممکن است دشوار باشد زیرا شما را ملزم به ترک منطقه راحتی خود می کند، اما به ما اعتماد کنید وقتی شروع به انجام آن کردید از آن لذت خواهید برد. بنابراین، با جستجوی افرادی که علایق مشابه شما را دارند شروع کنید و با آنها آشنا شوید یا شاید کار کنید. می توانید برخی از «رویدادهای برنامه نویسی» را شرکت کنید.

سفارش کار یا کارآموزی بگیرید

در نهایت، بسیاری از افراد زبان های برنامه نویسی را یاد می گیرند تا در نهایت به یک شغل دست پیدا کنند. بنابراین هنگامی که به اندازه کافی اعتماد به نفس دارید یا باور دارید که برنامه نویسی اولیه را می دانید، ممکن است بخواهید با شروع یک دوره کارآموزی در صنعت توسعه قدم بگذارید.

شروع به کار به عنوان یک کارآموز با حقوق یا بدون مزد در پروژه ای که مورد علاقه شماست یا حتی ممکن است برای یادگیری به توسعه دهندگان با تجربه کمک کرده یا با آنها همکاری کنید. کار به عنوان یک کارآموز به شما این فرصت را می دهد که یاد بگیرید و مهارت های خود را تقویت کنید و حتی گاهی اوقات دستمزد دریافت کنید. فرصتی برای ایجاد شبکه خود در برنامه نویسی برای مراجعات آتی دارید.

ممکن است بخواهید جستجوی کارآموزی خود را به روش های زیر آغاز کنید:

 1. لینکدین: معتبرترین منبعی است که مخاطبان زیادی را به دست می آورد و می تواند به شما در یافتن انواع دوره های کارآموزی مورد علاقه شما کمک کند.
 2. نمایشگاه های شغلی: این نمایشگاه ها بسیار مفید هستند زیرا فرصتی برای ملاقات حضوری با استخدام کنندگان به دست می آورید و از این رو می توانید در مورد علایق خود بحث کنید و اگر پروژه به شما علاقه مند است تجزیه و تحلیل کنید.
 3. شبکه سازی: این بهترین راه برای گرفتن یک دوره کارآموزی است، زیرا از طریق مرجع شخصی وارد کار می شوید و مطمئن هستید که نسبت به سایر نامزدها برتری خواهید داشت زیرا اگر کسی از آن شرکت شما را معرفی کند، تمایل دارند به راحتی به شما اعتماد کنند. می‌توانید با رفتن به رویدادها و ملاقات‌هایی که در بالا توضیح داده شد، شبکه خود را ایجاد کنید.

جمع بندی در مورد بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

اکثر منابع و وب سایت های ذکر شده در این مقاله قابل اعتماد هستند و برخی از بهترین آموزش های برنامه نویسی موجود در اینترنت را دارد. بسیاری از ما یا از بیشتر این منابع به طور گسترده استفاده کرده ام یا در حین تحقیق برای پیدا کردن بهترین سایت آموزش برنامه نویسی فارسی از این وب سایت ها بازدید کرده ام. امیدوارم این سایت ها بتوانند به همان اندازه که برای دیگر کاربران مفید بوده اند برای شما نیز مفید باشند.

ما مطمئن هستم که منابع و دوره های برنامه نویسی شگفت انگیز بیشتری وجود دارد که احتمالاً در این مقاله آنها را ذکر نکرده ایم . اگر احساس می‌کنید سایت و یا دوره ای که دوست داشتید در این پست ببینید و ما آن را عنوان نکرده ایم، در زیر همین پست نظرات خود را بنویسید و همه را در مورد بهترین ‌سایت‌های آموزش برنامه نویسی فارسی دیگری که به صورت آنلاین برای بهره‌مندی و استفاده هر علاقه‌مندی وجود دارند، به اشتراک بگذارید.

ما بسیار علاقه مند به دانستن بیشتر در مورد سایر وب سایت ها و منابع  آموزش برنامه نویسی مشابه برای مبتدیان هستیم تا در دنیای برنامه نویسی زندگی کنند.

اگر در رابطه با نکات مختلف بیان شده در این مقاله سوالی دارید، در نظرات زیر با ما در میان بگذارید. سعی می کنم در اسرع وقت با شما پاسخ دهم.

یک نظر در “بهترین سایت های آموزش برنامه نویسی و طراحی سایت

 1. زهرا گفت:

  به نظر من از نظر کیفیت دوره های آموزشی برنامه نویسی حرف اول را سون لرن میزنه و بعدش سایت آواسام من از هر دو دوره ی آموزشی تهیه کردم عالی بودن ولی از یکی دیگه که در لیست بالا هست دوره تهیه کردم آشغال به تمام معنی بود نمیدونم چطوری نوشتیدش

دیدگاهتان را بنویسید