بلاگ

ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران به انتخاب کاربران سال 1402

10 صرافی ارز دیجیتال برتر ایران به انتخاب کاربران

وقتی صحبت از صرافی های ارز دیجیتال می شود و نام آن ها برده می شود ممکن است فکر کنید که ما در مورد موجودات افسانه‌ای یا جدیدترین کلمه رایج اینترنت صحبت می کنیم! اسامی که در این مقاله آورده خواهد شد همه صرافی‌های ارزهای دیجیتال هستند، بازارهای دیجیتالی که می‌توانید ارز دیجیتال بخرید و معامله کنید.ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران را می توانید در این نوشته بخوانید.

در این مقاله سعی کرده ایم تا به کسانی که علاقه مند به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال هستند کمک کنیم تا تصمیمات آگاهانه و ایمن بگیرند. ما متعهد هستیم که به خوانندگان خود نظرات بی‌طرفانه ای از بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال ارائه دهیم. چشم انداز ارزهای دیجیتال می تواند بسیار ترسناک باشد. این صرافی ها با توجه به تجربه کاربران دیگر از استفاده از آنها انتخاب شده اند که معتقد هستند قابل اعتماد، ایمن، آسان برای استفاده و کیفیت طولانی مدت و ثابت شده ای داشته اند.

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار پرخطر و ریسک پذیر است و این مقاله توصیه ای از طرف نظرکده برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نیست. از آنجایی که موقعیت هر فرد منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید. هیچ گونه تضمین یا ضمانتی در مورد صحت ادعاهای کاربران دیگر نمی باشد. و فقط نظرات آن ها منعکس شده است.

ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران از نظر کاربران

صرافی های ارز دیجیتال زیر به ترتیب مرتب نشده اند و شما می توانید نظرات کاربران را در کنار هر صرافی ببینید.

صرافی نوبیتکس

نوبیتکس در تابستان سال 1396 تاسیس شده است. این مجموعه عنوان می کند که هدف از راه اندازی صرافی ارز دیجیتال خود فراهم نمودن بستری امن، سریع و آسان جهت خرید و فروش مستقیم ارزهای دیجیتال بین کاربران مختلف است. این صرافی یکی از معروفترین صرافی های ایران در حوزه ارز دیجیتال می باشد.

نوبیتکس

امتیاز

‫‎متوسط

از 77 رای

3.31

صرافی والکس

صرافی والکس خود را به این صورت معرفی می کند: “تیم والکس متشکل از جمعی از دانشجویان دانشگاه شریف و تهران می باشدکه در زمینه های گوناگون اعم از برنامه نویسی، مدیریت و مالی تخصص دارند”

صرافی والکس نیز یکی از معروفترین صرافی ها در حوزه ارز دیجیتال می باشد که به ادعای این سایت هدف خود را ایجاد بستری امن برای انجام معاملات ارز دیجیتال است.

والکس

امتیاز

‫‎متوسط

از 17 رای

3.35

اصرافی آبانتتر

صرافی آبانتتر فعالیت خود را از سال 1397 در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال آغاز نموده است. در این صرافی شما تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال را خواهید یافت. این صرافی هدف خود رافراهم نمودن شرایط آسان برای خرید و فروش ارز تتر برای کاربران ایرانی عنوان میکند.

آبانتتر

امتیاز

‫‎خوب

از 16 رای

4.13

صرافی بیت برگ

شرکت تجارت الکترونیک فرداد شریف با نام تجاری صرافی بیت برگ فعالیت خود را از سال 1397 شروع به کار کرده است. این صرافی مدعی است هدفش ایجاد بستر امن و سریع برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال است.

بیت برگ

امتیاز

‫‎متوسط

از 4 رای

3

صرافی تترلند

صرافی تترلند اواخر سال 1396 تاسیس شده است هدف تترلند به ادعای این صرافی سهولت خرید و فروش تتر در جهت حفظ سرمایه هموطنان در حوزه رمزارز عنوان می کند و اضافه می نماید تلاش می کنیم تا با امنیت کامل، سرعت بالا و ارائه بهترین نرخ مبادله، بالاترین میزان رضایت را در زمینه خرید و فروش تتر ایجاد کنیم.

تترلند

امتیاز

‫‎خوب

از 28 رای

3.89

صرافی اکس نوین

اکس نوین یکی دیگر از صرافی های ارز دیجیتال است این صرافی در سایت خود عنوان می کند که بیش از 40 هزار کاربر دارد و این مجموعه دارای تیم 22 نفری است.

همچنین مدعی است که امنیت اطلاعات کاربران و پلتفرم را فراهم نموده و با پاسخگویی به نیازها و پرسش های مشتریان خود به امن ترین و قابل اعتماد ترین صرافی ارز دیجیتال در کشور تبدیل شده است.

اکس نوین

امتیاز

‫‎خوب

از 2 رای

3.5

صرافی ایران بایننس

صرافی ایران بایننس در این سایت خود را به این صورت معرفی می کند: ” مجموعه ایران بایننس با تکیه بر دانش بومی و بکارگیری جوانانبا انگیزه به منظر تامین راهکار مناسب برای سرمایه گذاری در بازار های جهانی قدم بر عرصه نهاده و در این مسیر پرفراز و نشیب توانسته اعتمتد جمع کثیری از مخاطبان حوزه ارزهای دیجیتال را کسب کند.”

این صرافی در سال 1396 فعالیت خود را آغاز کرده است و مدعی است که توانسته بستر امن و مطمئن در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال فراهم کند.

ایران بایننس

امتیاز

‫‎خوب

از 2 رای

3.5

صرافی فینیکس

صرافی ارز دیجیتال فینیکس در سایت خود را این گونه معرفی می کند: “نام فینیکس (پرنده اساطیری ققنوس) را به عنوان نمادی از برخاستن از خاکستر و تولد دوباره برگزیدیم دلیل این نام گذاری همانگونه که کارت اعتباری فضای سنتی معاملهبا اسکناس های کاغذی را متحول کرد ، ارزهای دیجیتال هم دنیا را دستخوش تغییرات می کند” 

این سایت ماموریت خود را پیاده سازی زیر ساخت های مالی مبتنی بر بلاکچین و ارزهای دیجیتال و در نهایت تحقق آزادی مالی در جهان عنوان می کند.

فینیکس

امتیاز

‫‎خوب

از 1 رای

4

صرافی رابکس

صرافی رابکس خود را اینگونه معرفی می کند:”در سال 1396 با همکاری جمعی از فارغ التحصیلان نسل قدیم و جدید دانشگاه صنعتی شریف و تهران با هدف پاسخگویی به تمامی نیازهای افراد و سازمان ها در دنیای ارزهای دیجیتال متولد شده است.”

شرکت تجارت بین الملل رابین با نام تجاری رابکس در حوزه های مالی و تکنولوژی، رمز ارزها و بلاکچین فعال است.

 

رابکس

امتیاز

‫‎خوب

از 5 رای

4.4

صرافی رمزینکس

صرافی ارز دیجیتال رمزینکس خود را به این صورت معرفی می کند:” ما جمعی از فارغ التحصیلان مالی، امنیت و ام بی ای دانشگاه صنعتی شریف در راستای حذف واسط و تجارت آزاد ارز های دیجیتال بر آن شدیم، بکوشیم بستری ایمن راحت و پیشرفته را معرفی کنیم.”

صرافی رمزینکس مدعی است توانسته با بالا بردن سرعت و امنیت در معاملات و حذف واسط ها، موانع و تهدیدات ایرانیان را مرتفع کند.

 

رمزینکس

امتیاز

‫‎متوسط

از 14 رای

2.64

صرافی ارز دیجیتال خوب را چگونه انتخاب کنیم؟

شما نمی توانید از بانک یا شرکت سرمایه گذاری ارز دیجیتال رمزنگاری شده بخرید. زمانی که تصمیم گرفتید بیت کوین، اتریوم یا هر ارز دیجیتال دیگری بخرید، باید یک حساب کاربری در یکی از پلتفرم معاملاتی ارز دیجیتال ایجاد کنید تا دلار آمریکا (یا ارز دیگر) خود را با دارایی های دیجیتال مبادله کنید.

برخی، صرافی های ارز دیجیتال ، از روزهای اولیه پیدایش بیت کوین، وقتی که نظارت بسیار کمتری بر نحوه خرید، فروش و معامله ارزهای دیجیتال وجود داشت، در حال فعالیت بوده اند. بعضی از صرافی ها ، بیشتر برای خدمات دیگر شناخته شده هستند و اخیراً به مشتریان خود اجازه داده اند تا ارزهای دیجیتال رمزنگاری شده را در حساب های موجود خود معامله کنند.

در ادامه این نوشته به موضوع اینکه چرا انتخاب صرافی مناسب ارز دیجیتال مهم است و به نظر کارشناسان قبل از انتخاب صرافی ارز دیجیتال مناسب خواهیم پرداخت.

صرافی ارز دیجیتال چیست؟

صرافی ارز دیجیتال پلتفرمی است که در آن می‌توانید ارزهای دیجیتال را بخرید و بفروشید. می‌توانید از صرافی‌ها برای مبادله یک رمزارز با دیگری استفاده کنید. برای مثال، بیت‌کوین را به لایت‌کوین تبدیل کنید، یا برای خرید ارز دیجیتال با استفاده از ارز معمولی مانند دلار آمریکا. صرافی ها منعکس کننده قیمت های فعلی بازار ارزهای دیجیتالی هستند که ارائه می کنند. همچنین می‌توانید در صرافی ارزهای دیجیتال را به دلار آمریکا یا ارز دیگری تبدیل کنید تا به عنوان پول نقد در حساب خود باقی بگذارید (اگر می‌خواهید بعداً دوباره به ارز دیجیتال مبادله کنید) یا به حساب بانکی معمولی خود برداشت کنید.

هیچ صرافی ارز دیجیتالی وجود ندارد که برای هر کاربری بهترین باشد. با ارزیابی علایق خود در مورد ارزهای دیجیتال و یافتن صرافی که با اهداف شما همسو باشد می توانید بهترین صرافی را برای خود پیدا کنید. به عنوان مثال، شاید شما به دنبال یک ارز خاص هستید، یا می‌خواهید در حین ورود به سرمایه‌گذاری در حوزه ارز دیجیتال، به یادگیری بیشتر ادامه دهید.

در صرافی ارز دیجیتال به دنبال چه چیزی باشیم

دسترسی

موقعیت مکانی شما ممکن است به دلیل قوانین ایالتی یا ملی مانع از خرید و فروش ارز دیجیتال در صرافی های خاص شود. با توجه به وجود تحریم های کشورمان برخی از صرافی های خارجی دسترسی ایرانیان را محدود کرده اند. برخی از کشورها، مانند چین، شهروندان را از دسترسی به صرافی های رمزنگاری منع کرده اند.

در ایالات متحده، ابهامات نظارتی زیادی در مورد ارز دیجیتال وجود دارد، و برخی از ایالت ها مقررات خود را وضع کرده اند. به عنوان مثال، نیویورک صرافی ها را ملزم می کند تا قبل از اینکه بتوانند در داخل ایالت فعالیت کنند، یک BitLicense  دریافت کنند و تنها به شرکت های دارای مجوز اجازه می دهد تا ارزهای تایید شده خاصی را ارائه دهند. بسیاری از ایالت های دیگر مقرراتی به سختی نیویورک ندارند، اما بسیاری از آنها به نحوی مقررات را تنظیم می کنند یا در حال انجام اقداماتی برای انجام آن هستند. بر اساس کنفرانس ملی قانونگذاران ایالتی، در مجموع سی و یک ایالت در جلسات قانونگذاری سال 2021 خود قوانین معلقی در مورد ارزهای دیجیتال دارند.

اغلب می‌توانید اطلاعاتی درباره محدودیت‌های جغرافیایی یک صرافی و همچنین عوامل دسترسی مرتبط، مانند ارزهای ملی پذیرفته‌شده در وب‌سایت آن یا در شرایط خدمات پیدا کنید.

امنیت

ارزهای دیجیتال توسط هیچ نهاد مرکزی پشتیبانی نمی‌شوند، و دارایی‌های ارز دیجیتال شما مانند پول در بانک یا سرمایه‌گذاری‌های سنتی محافظت نمی‌شوند. برخی از صرافی‌های خارجی، مانند کوین‌بیس و جمینی، هر گونه موجودی را به دلار آمریکا که با آن‌ها دارید در حساب‌های بانکی بیمه شده FDIC نگه می‌دارند. اما بیمه FDIC برای موجودی ارزهای دیجیتال اعمال نمی شود.

برای محافظت از ارزهای دیجیتال شما، برخی از صرافی ها دارای سیاست های بیمه ای هستند تا از ارزهای دیجیتالی که کاربران در صرافی نگهداری می کنند در برابر هک یا کلاهبرداری محافظت کنند. به عنوان مثال، کوین بیس دارای یک بیمه نامه به ارزش 255 میلیون دلار است. این بدان معناست که اگر ذخایر کوین بیس هک شود و هر مقدار رمز ارز تا سقف 255 میلیون دلار گرفته شود، دارندگان حساب محافظت خواهند شد. دیگر صرافی ها، مانند  Kraken، برای محافظت از مشتریان به جای سیاست های بیمه، به شیوه های امنیتی خود متکی هستند.

چه قصد دارید دارایی های رمزنگاری خود را در یک صرافی نگه دارید یا آن را فقط برای مدت کوتاهی قبل از انتقال آن به کیف پول خود در آنجا داشته باشید، امنیت صرافی باید در اولویت باشد. به عنوان مثال، بررسی کنید که صرافی چه مقدار از دارایی های خود را در فضای ذخیره سازی آفلاین نگه می دارد.

این موضوع با افزایش ارزش ارزهای دیجیتال مهمتر می شود، زیرا ارزش بیشتر به معنای اهداف سودآورتر برای سارقان بالقوه است. در سال 2020، مجموعاً 28 حمله به صرافی‌های ارز دیجیتال صورت گرفت که بزرگترین آنها منجر به سرقت بیش از 200 میلیون دلار دارایی ارزهای دیجیتال از صرافی KuCoin مستقر در سنگاپور شد.

بررسی کنید که صرافی چه مقدار از دارایی های خود را آفلاین نگه می دارد. در حالی که صرافی‌ها، طبیعتاً برای تسهیل معاملات، نیاز به فعال نگه داشتن برخی از رمزارزها دارند. هوشمندانه است که اکثر دارایی‌ها را آفلاین نگه دارند، جایی که دسترسی هکرها به آن سخت‌تر است. به عنوان مثال، کوین بیس می گوید که 98 درصد از وجوه مشتریان را به صورت آفلاین ذخیره می کند، در حالی که تنها 2 درصد به طور فعال معامله می شود. این فضای ذخیره سازی، همراه با بیمه نامه ۲۵۵ میلیون دلاری آن، دلیل بیشتری برای اطمینان از اینکه دارایی های ارز دیجیتال شما در صورت هک پوشش داده می شود، ارائه می دهد.

همچنین می توانید به دنبال اقدامات امنیتی عمومی آنلاینی باشید که ممکن است در پلتفرم های دیگر با آنها آشنا باشید، مانند احراز هویت دو مرحله ای. این بدان معناست که علاوه بر نام کاربری و رمز عبور خود، باید هویت خود را با استفاده از روش دیگری مانند وارد کردن کدی که از طریق صرافی با پیام متنی دریافت می‌کنید، هر بار که وارد می‌شوید، تأیید کنید.

به طور کلی، ممکن است در صرافی‌های محبوب‌تر با پایگاه مشتریان بزرگ‌تر احساس امنیت کنید. ممکن است در تجارت با صرافی های کوچکتر یا جدیدتر که اقدامات و پیشنهادات امنیتی آنها به طور واضح آنلاین بیان نشده اند، ریسک بیشتری را متحمل شوید.

داگلاس بونپارث، مشاور مالی و رئیس شرکت Bone Fide Wealth در نیویورک می گوید: «اندازه در اینجا مهم است. او به کوین بیس اشاره می کند که اخیراً در بورس نزدک عرضه شده است. مزایا و معایبی برای آن وجود دارد، اما شما اکنون دارای منابع مالی عمومی هستید، در واقع می‌توانید سلامت شرکت را مشاهده کنید، و این مهم زمانی است که به استفاده از بورس یا سرمایه‌گذاری با هر شرکت یا محصول یا خدماتی که آنها ارائه می‌کنند فکر کنید. ”

هزینه ها

کارمزدها مورد بعدی است که باید در نظر بگیرید، اما لزوماً اجازه ندهید ساختار کارمزد بالا شما را از صرافی منصرف کند. هر صرافی که خرید و فروش را برای شما آسان‌تر کند، هزینه‌ای که قرار است بپردازید بالاتر خواهد بود. کارمزدهای بالاتر همچنین می‌تواند یک معاوضه ارزشمند برای حمایت‌ها و بیمه‌ باشد که صرافی‌های بزرگتر و محبوب‌تر ارائه می‌کنند.

کارمزد مبادله ممکن است یک قیمت ثابت باشد، اما اغلب درصدی از معامله شما است. برخی از صرافی‌ها هزینه‌های نوسانی را براساس نوسانات قیمت دریافت می‌کنند. کارمزدها اغلب به ازای هر تراکنش دریافت می‌شوند و می‌توانند متفاوت باشند، چه فروشنده یا خریدار باشید. بسته به ارزهایی که معامله می کنید ممکن است کارمزدهای متفاوتی نیز وجود داشته باشد. مطمئن شوید که دقیقاً متوجه شده اید که چگونه و چه زمانی یک صرافی قصد دارد قبل از تحویل پول نقد شما، هزینه تراکنش های ارز دیجیتال را از شما دریافت کند.

نقدینگی

اگر قصد خرید، فروش یا تجارت ارز دیجیتال را دارید، صرافی که انتخاب می‌کنید باید حجم معاملاتی کافی داشته باشد تا مطمئن شود دارایی‌های شما نسبتاً نقد است، به این معنی که می‌توانید هر زمان که بخواهید آنها را بفروشید. باز هم، این می تواند نمونه ای باشد که اندازه اهمیت دارد. اغلب، صرافی‌های محبوب‌تر، صرافی‌هایی هستند که بیشترین حجم مبادلات را دارند.

وقتی معاملات زیادی در یک صرافی در هر زمان مشخص انجام می‌شود، به این معنی است که شانس بیشتری برای خرید یا فروش ارز دیجیتالی که در اختیار دارید با بهترین قیمت دارید. قیمت‌های ارز دیجیتال خیلی سریع حرکت می‌کنند، بنابراین وقتی از صرافی استفاده می‌کنید که حجم معاملات زیادی ندارد، می‌توانید قیمت بالاتری نسبت به صرافی‌های محبوب‌تر بپردازید. به عنوان مثال، فرض کنید زمانی که قیمت بیت کوین به زیر 32000 دلار می رسد تصمیم به خرید آن دارید. اگر در یک صرافی با حجم معاملات کم هستید، ممکن است در نهایت قیمتی متفاوت از آنچه فکر می‌کنید بپردازید، اگر خرید شما واقعاً انجام نشود تا زمانی که قیمت مجدداً بالا رفته باشد.

CoinMarketCap، یک سایت ردیابی قیمت برای ارزهای دیجیتال، به طور مداوم حجم معاملات صدها صرافی فعال را ردیابی می کند. در حال حاضر، Binance، Coinbase و Huobi را به عنوان صرافی‌های برتر از نظر حجم در سراسر جهان فهرست می‌کند.

ارزهای دیجیتال ارائه شده

هر صرافی هر یک از هزاران ارز دیجیتال موجود را ارائه نمی دهد.

اگر به یک ارز دیجیتال محبوب مانند بیت کوین یا اتریوم علاقه دارید، احتمالاً آن را در هر صرافی خاصی که مد نظر دارید پیدا خواهید کرد. اما آلت‌کوین‌های جدیدتر، ارزهای دیجیتال با ارزش بازار بسیار کوچک ممکن است نیاز به خرید بیشتری داشته باشند.

فقط به یاد داشته باشید، این نوع ارزهای دیجیتال اغلب قمارهای پرخطرتری در بالای ارزهای رمزنگاری شده با حدس و گمان قوی تر هستند. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند از نام های بزرگی مانند بیت کوین و اتریوم استفاده کنید. با هر ارز دیجیتالی که قصد خرید در صرافی را دارید، فقط با ارزش نقدی معامله کنید که آماده از دست دادن آن هستید.

ابزار آموزشی صرافی

اولویت بزرگ برای مبتدیان رمزارز هنگام انتخاب صرافی، فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزهای دیجیتال مختلف، دارایی‌های دیجیتال و فناوری بلاک چین است.

صرافی ها چه کاری انجام می دهند تا مطمئن شوند که شما را از نقطه نظر آموزشی به طور مداوم به روز نگه می دارند؟

به عنوان مثال، صرافی کوین بیس برای یادگیری در مورد ارزهای جدید از طریق برنامه Coinbase Earn خود، جوایزی را ارائه می دهد. در ازای تماشای ویدیوها و تکمیل آزمون‌های مربوط به ارزهای مختلف، Coinbase بخش کوچکی از ارز دیجیتال را به شما پاداش می‌دهد، که سپس می‌توانید آن را نگه دارید یا به چیز دیگری تبدیل کنید. سایرین دوره‌ها و مقالاتی را در سایت ارائه می‌دهند تا به شما کمک کنند در مورد بازارهای ارزهای دیجیتال ، تاریخچه و نوآوری‌ها، اطلاعات کسب کنید.

ذخیره سازی ارز دیجیتال

ذخیره سازی می تواند یک موضوع تفرقه انگیز در بین علاقه مندان به ارزهای دیجیتال باشد. بسیاری به بر این باور هستند که باید کلیدهای عمومی و خصوصی مرتبط با دارایی‌های ارز دیجیتال خود را خودتان نگه دارید، به جای نگه داشتن آنها در حساب صرافی.

با این حال، صرافی که به شما امکان می دهد رمزارز خود را در حساب آنلاین خود نگه دارید، می تواند انتخاب خوبی باشد، به خصوص به عنوان یک مبتدی. بعداً، هنگامی که اطلاعات بیشتری در مورد گزینه های ذخیره سازی کسب کردید یا دارایی های خود را افزایش دادید، می توانید ارزهای دیجیتال خود را در کیف پول خود نگه دارید. اما در مورد صرافی‌هایی که فقط به شما اجازه می‌دهند روی پلتفرم خود ذخیره کنید، مانند PayPal زیاد مورد پسند کاربران نیست.

وقتی کمی باهوش‌تر شدید، ممکن است بخواهید ارزهای خود را به جای دیگری منتقل کنید. اگر بعداً تصمیم بگیرید که  ارز‌های خود را از آن صرافی خارج کنید، شاید پس از کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه‌های ذخیره‌سازی، مثلاً می‌خواهید دارایی‌های خود را در کیف پول خود نگه دارید، ممکن است صرافی این گزینه را نداشته باشد.

اطلاعات مالیاتی صرافی

مالیات ها به اندازه کافی پیچیده نبوده اند، گزارش ارز دیجیتال می تواند لایه دیگری از پیچیدگی را به اظهارنامه مالیاتی شما اضافه کند. از آنجایی که وضعیت مالیات حول دارایی‌های ارز دیجیتال تکامل می‌یابد، برای مردم بسیار مهم است که مطمئن شوند که وضعیت مالیات شخصی‌شان نیز مشخص است.

شما باید هر گونه معامله ارز دیجیتال را که به عنوان سود سرمایه انجام می دهید در اظهارنامه مالیاتی خود گزارش دهید. این بدان معناست که شما باید ارزش ارز دیجیتال خود را هنگام خرید آن به دلار آمریکا و همچنین ارزش آن را هنگام فروش بدانید.

صرافی هایی که به شما امکان می دهند دارایی های خود را از پلتفرم خود خارج کنید، نمی توانند همه چیز را در کیف پول شخصی شما یا معاملاتی که در صرافی های دیگر انجام می دهید ردیابی کنند. زمانی که کار دشوار می شود و آن کاربران باید از ابزاری برای تطبیق کل تصویر خود، دریافت داده ها و سپس ثبت مالیات خود استفاده کنند.

نتیجه کلی

عوامل دیگری وجود دارد که می توانید بر اساس منافع خود در نظر بگیرید، مانند پشتیبانی از مشتری، میزان علاقه شما به پلتفرم  اپلیکیشن موبایل و میزان استفاده از مبادله به طور کلی. اما همانطور که بارها و بارها در مورد ارز دیجیتال از کارشناسان می شنویم، وقت گذاشتن برای یادگیری تا جایی که می توانید قبل از سرمایه گذاری در ارز دیجیتال یکی از مفیدترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

در مورد ساختار هزینه و اقدامات امنیتی که با آن راحت هستید، اقدامات که برای ذخیره ارز های خود انجام خواهید داد و اهداف خود فکر کنید.

شما احتمالاً باید زمان بیشتری را صرف یادگیری در مورد فضای خرید و فروش ارز دیجیتال کنید.  شما در یک محیط بسیار ریسک پذیر پول خود را به خطر می اندازید. بنابراین مهم است که قبل از هر اقدامی، به خصوص زمانی که قرار است با چیزی سروکار داشته باشید که احتمالاً بی ثبات ترین بازار است.

آشنایی با انواع صرافی های ارز دیجیتال و ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران

برای انتخاب بهترین صرافی برای نیازهای خود، شناخت کامل انواع مبادلات مهم است.

صرافی متمرکز

اولین و رایج ترین نوع مبادله، صرافی متمرکز است. صرافی های زیادی وجود دارد که در این دسته قرار می گیرند. این صرافی ها شرکت های خصوصی هستند که پلتفرم هایی را برای تجارت ارزهای دیجیتال ارائه می دهند. این صرافی ها نیاز به ثبت نام و اهراز هویت دارند که به عنوان قوانین استفاده مشتری شناخته می شود.

این صرافی ها ممکن است دارای معاملات فعال، حجم بالا و نقدینگی باشند. گفته می شود، صرافی های متمرکز با فلسفه بیت کوین همخوانی ندارند. آنها بر روی سرورهای خصوصی خود اجرا می‌شوند. اگر سرورهای شرکت به خطر بیفتند، کل سیستم ممکن است برای مدتی خاموش شود. بدتر از آن، داده های حساس در مورد کاربران آن می تواند منتشر شود.

صرافی‌های متمرکز بزرگ‌تر و محبوب‌تر برای کاربران جدید و مبتدی بهترین انتخاب هستند. زمانی که ارز دیجیتال در این صرافی ها خریداری می شود، در کیف پول های آنها ذخیره می شود و نه در کیف پول شما که کلید آن را دارید.

صرافی غیرمتمرکز

صرافی های غیرمتمرکز به همان شیوه ای عمل می کنند که بیت کوین انجام می دهد. یک صرافی غیرمتمرکز نقطه کنترل مرکزی ندارد. در عوض، آن را به عنوان یک سرور در نظر بگیرید، با این تفاوت که هر کامپیوتر درون سرور در سراسر جهان پخش شده است، و یک فرد هر کامپیوتری را که بخشی از آن سرور را تشکیل می دهد، کنترل می کند. اگر یکی از این رایانه‌ها خاموش شود، تأثیری بر شبکه ندارد زیرا بسیاری از رایانه‌های دیگر به اجرای شبکه ادامه می‌دهند.

این روش به شدت با یک شرکت کنترل سرور در یک مکان مشخص متفاوت است. حمله به چیزی که به این روش گسترده و غیرمتمرکز شده است به طور قابل توجهی دشوارتر است و هر گونه حملاتی را غیرواقعی و احتمالاً ناموفق می کند.

با توجه به این عدم تمرکز، این نوع صرافی ها نمی توانند مشمول قوانین هیچ نهاد نظارتی باشند، زیرا هیچ شخص یا گروه خاصی سیستم را اداره نمی کند. افرادی که شرکت می کنند می آیند و می روند، بنابراین هیچ فرد یا گروهی وجود ندارد که یک دولت یا نهاد نظارتی بتواند به طور واقع بینانه آن را دنبال کند. این بدان معناست که کسانی که در این پلتفرم معامله می‌کنند نیازی به اعلام هویت خود ندارند و آزادند که از پلتفرم به هر شکلی که انتخاب می‌کنند، خواه قانونی یا غیر قانونی استفاده کنند.

سوالات متداول

صرافی رمزارز چیست؟ چگونه می توان با آن کار کرد؟

صرافی ارز دیجیتال یک بازار آنلاین است که در آن کاربران به خرید، فروش و تجارت ارز دیجیتال می پردازند. یک صرافی ارز دیجیتال مشابه یک کارگزاری آنلاین عمل می کند، زیرا کاربران می توانند ارزهای فیات (مانند دلار آمریکا) را واریز کنند و از آن وجوه برای خرید ارز دیجیتال استفاده کنند. کاربران همچنین می‌توانند ارزهای دیجیتال خود را با ارزهای دیجیتال دیگر مبادله کنند و برخی از صرافی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند تا از ارزهای رمزنگاری شده در حساب صرافی سود کسب کنند.

هنگام انتخاب صرافی ارزهای دیجیتال به چه نکاتی باید توجه کنید؟

هنگامی که به دنبال یک صرافی برای استفاده از ارزهای دیجیتال هستید، چندین نکته وجود دارد که باید به دنبال آن باشید، از جمله امنیت، کارمزدها و ارزهای دیجیتال ارائه شده. همچنین مهم است که بدانیم ارز دیجیتال شما چگونه ذخیره می‌شود و آیا می‌توانید با انتقال آن به کیف پول دیجیتال خود، آن را نگه دارید.

صرافی‌های ارزهای دیجیتال نیز در قالب‌های متمرکز و غیرمتمرکز ارائه می‌شوند. صرافی‌های متمرکز با مقررات مالی مقامات دولتی (مانند کمیسیون بورس و اوراق بهادار) مطابقت دارند و بسیاری از آنها سپرده‌های نقدی شما را بیمه می‌کنند و همچنین برای استفاده از این پلتفرم به مدرک هویت نیاز دارند. صرافی‌های غیرمتمرکز، مبادلات آنلاین تنظیم‌نشده‌ای هستند که بر روی گره‌های توزیع‌شده که متعلق به کاربر هستند میزبانی می‌شوند و هیچ مرجع نظارتی متمرکزی وجود ندارد. اگرچه این ممکن است ترسناک به نظر برسد، صرافی‌های غیرمتمرکز تراکنش‌ها و کارمزدهای شفاف و تبادل مستقیم ارز دیجیتال همتا به همتا را ارائه می‌کنند.

 
 

 

 

چگونه ارز دیجیتال بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال، اکثر صرافی های متمرکز به شما امکان می دهند وجوه را از طریق حساب بانکی، کارت اعتباری یا کارت نقدی خود واریز کنید. سپس می توانید آن وجوه را با ارز رمزنگاری شده مورد نظر خود مبادله کنید. در حالی که برخی از تراکنش‌های ساده «اکنون خرید» را ارائه می‌کنند که فقط سفارش بازار را ارائه می‌دهد، برخی از صرافی‌ها به شما امکان می‌دهند انواع سفارش‌های پیشرفته‌تر، از جمله سفارش‌های محدود و توقف را تنظیم کنید.

هنگامی که آن ارز دیجیتال را خریداری می کنید، صرافی معمولاً نگهداری آن را بر عهده می گیرد و اکثر ارزهای دیجیتال را به صورت آفلاین برای نگهداری ذخیره می کنند. اگر می‌خواهید خودتان نگهداری ارز دیجیتال را بر عهده بگیرید، اکثر صرافی‌ها به شما اجازه می‌دهند آن را به همراه کلیدهای خصوصی آن ارز دیجیتال به کیف پول خود منتقل کنید.

 
 

 

 

چگونه یک حساب صرافی ارز دیجیتال باز کنیم؟

برای باز کردن یک حساب صرافی ارز دیجیتال، اکثر صرافی ها نیاز دارند که یک حساب آنلاین ایجاد کنید و مدرک هویت خود را ارائه دهید. این ممکن است شامل پاسخ دادن به سؤالات شخصی، تأیید هویت شما با یک برنامه شخص ثالث یا ارائه تصویری از مدارک هویتی شما باشد.

پس از تایید حساب شما، می توانید وجوه را واریز کرده و خرید ارز دیجیتال را شروع کنید.

 
 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید