رپورتاژ آگهی

7 علت خاک گرفتن جاروبرقی و راه حل

علت خاک گرفتن جاروبرقی

یکی از راه های بالا بردن طول عمر مفید جاروبرقی، تمیز کردن قطعات داخلی و جلوگیری از تجمع گرد و غبار در آنها است. در بسیاری از جاروبرقی های دارای سن بیشتر از 2 سال موتور و سایر بخش ها خاک زیادی می گیرند. به همین دلیل به مرور قدرت مکش آنها کاهش یافته و حتی می تواند به ایجاد بوی سوختگی و نیم سوز شدن یا سوختن موتور منجر شود. در ادامه علت های خاک گرفتن موتور جاروبرقی و نحوه رفع هر یک را بررسی خواهیم کرد.

خاک گرفتن موتور جاروبرقی

موتور مهم ترین قطعه در جاروبرقی است و تجمع گرد و غبار در آن باعث داغ کردن آن می شود. گرد و غبار در موتور مانند لایه عایق عمل کرده و گرمای آن را به بیرون انتقال پیدا نمی کند. سوختگی موتور یکی از اصلی ترین دلایل تماس با مراکز تعمیر جاروبرقی صنعتی بوده که می توان براحتی از بروز آن جلوگیری کرد. چند علت مهم برای خاک گرفتن موتور و سایر قطعات جاروبرقی وجود دارد که عبارتند از:

1- پر بودن کیسه جاروبرقی

یکی از اصلی ترین دلایلی که باعث می شود خاک زیادی در داخل جاروبرقی تجمع کرد، پر بودن کیسه آن است. کیسه جاروبرقی دارای ظرفیت خاصی بوده و تا حد امکان قبل از پر شدن 80 درصد آن باید تعویض یا تخلیه شود. در غیر این صورت خاک به بخش های داخلی دستگاه انتشار یافته و وارد موتور می شود.

با تخلیه زود هنگام و قبل از پرشدن کیسه جاروبرقی می توان از بروز این قبیل مشکلات جلوگیری کرد.

علت خاک گرفتن موتور جاروبرقی

2- نصب اشتباه کیسه جاروبرقی

از دیگر دلایل خاک گرفتن جاروبرقی می توان به نصب اشتباه کیسه آن اشاره کرد. دهانه کیسه باید به کاملا در انتهای لوله روی بدنه قرار بگیرد. در این صورت خاک به بیرون از کیسه منتقل نشده و موتور کثیف نمی شود. با مطالعه دفترچه راهنمای جاروبرقی می توانید نحوه صحیح نصب کیسه را مشاهده کنید. چون در مدل های مختلف ممکن است با هم کمی تفاوت داشته باشند.

3- استاندارد نبودن کیسه جاروبرقی

بر اساس مدل و نوع جاروبرقی کیسه آن از نظر ابعاد و شکل ممکن است کمی تفاوت داشته باشند. در صورت انتخاب کیسه های کوچک یا بزرگ تر از اندازه استاندارد، در جای خود بدرستی قرار نگرفته و خاک به اطراف منتشر می شود. علاوه بر استاندارد بودن سایز کیسه، به جنس آن نیز باید دقت داشته باشید. برخی از کیسه های ارزان قیمت بدنه مقاومی نداشته و گرد و خاک از بافت آنها به بیرون منتقل می شود. این مشکل بیشتر در کیسه های پارچه ای رخ می دهد.

4- شکستگی بدنه جاروبرقی

بدنه اغلب جاروبرقی ها از پلاستیک بسیار مقاوم است، اما با برخورد ضربه دچار ترک و شکستگی می شوند. از ترک های روی بدنه گرد و غبار به داخل جاروبرقی راه پیدا کرده و به مرور به موتور منتقل می شوند. شکستگی بدنه تاثیر زیادی بر پایین آمدن قدرت مکش دستگاه نیز دارد. به همین دلیل کافیست با مرکز تعمیر جاروبرقی پارس خزر در منزل یا سایر برندها تماس بگیرید. دقت داشته باشید که تنها نمایندگی های هر برند از بدنه اصلی دستگاه استفاده می کنند. در صورت اصل نبودن بدنه و استاندارد نبودن سایز و ابعاد آن به طور کامل کارایی دستگاه از بین می رود.

5- جمع آوری گرد و خاک با جاروبرقی

یکی از اشتباهات رایج اغلب افراد، استفاده از جاروبرقی برای تمیز کردن هر نوع آلودگی است. جاروبرقی های خانگی برای تمیز کردن فرش، موکت و سایر کفپوش ها با مقدار کم گرد و غبار است. به همین دلیل نباید از آنها برای تمیز کردن مکان های دارای گرد و غبار زیاد مانند تراس و بالکن استفاده کرد.

دلایل خاک گرفتن جاروبرقی

6- کثیف بودن فیلترها

در جاروبرقی ها چند فیلتر برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل موتور و سایر قطعات قرار گرفته است. با گذشت زمان منافذ روی فیلترها با گرد و غبار مسدود شده و کارایی آنها از دست می رود. در نتیجه گرد و خاک وارد قطعات داخلی و موتور می شود. با توجه به مدل دستگاه باید محل قرار گرفتن فیلترها را پیدا کرده و آنها را تمیز و تعویض کنید.

نوع و مدل فیلترها در جاروبرقی های مختلف با هم تفاوت دارد. در زمان تعویض این قطعات باید به این نکته حتما توجه داشته باشید.

7- مناسب نبودن برس جاروبرقی

از دیگر دلایل خاک گرفتن موتور می توان به مناسب نبودن برس جاروبرقی اشاره کرد. برای تنظیم زاویه برس متناسب با جنس فرش و سطح تسمه به آن متصل است. در صورت خراب بودن تسمه و اشکال در برس و تنظیمات آن، گرد و غبار بدرستی جمع آوری نشده و به کیسه انتقال پیدا نمی کند.

نحوه تمیز کردن خاک جاروبرقی

برای بالا بردن طول عمر جاروبرقی بهتر است به صورت دوره ای هر سال یک مرتبه خاک درون قطعات آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن خاک به روش زیر می توانید عمل کنید:

  • جاروبرقی را از برق بکشید.
  • لوله های دستگاه را از بدنه جدا کنید.
  • داخل لوله ها و خرطومی و برس را تمیز و تمام گرفتگی های آن را رفع کنید.
  • بدنه جاروبرقی را باز کنید.
  • کیسه و فیلتر را خارج کرده و بعد از تخلیه و تمیز کردن دوباره نصب کنید.
  • با توجه به اینکه گرد و خاک در سیم پیچی موتور وارد می شود، برای تمیز کردن آن می توانید از فشار هوا استفاده کنید.

دقت داشته باشید که برای تمیز کردن قطعات داخلی جاروبرقی و موتور آن به هیچ عنوان نباید از مواد شوینده و شیمیایی استفاده کنید. چون باعث سوختگی موتور می شوند.

سخن آخر

اگر با تعویض کیسه و تمیز کردن فیلتر مشکل خام گرفتن موتور رفع نشد، تعمیرکار باید دستگاه را بررسی کند. مرکز تعمیر لوازم خانگی در تهران تکنوپشتیبان در تمام مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب تهران آماده ارائه خدمات با کیفیت تضمین شده است. تمام خدمات تعمیر جاروبرقی خانگی و صنعتی در محل با قطعات اصلی انجام شده و بعد از اطمینان از رفع خرابی دستمزد دریافت می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از خدمات این مجموعه می توانید نام تکنوپشتیبان را در اینترنت جستجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید